SMCJ6.5CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
112-SMCJ6.5CA-E3/9ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMCJ6.5CA-E3/9ATCT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMCJ6.5CA-E3/9ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ6.5CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Detailed Description
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ6.5CA-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V