SMCJ48CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,740
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
MCC (Micro Commercial Components)
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ48CA-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ48CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V