SMCJ48A-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ48A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ48A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ48A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48A-E3/57T
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ48A-E3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V