SMCJ33CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ33CA-E3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ33CA-E3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ33CA-E3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ33CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 28.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ33CA-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V