SMCJ160A-E3/57T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 5,884
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Eaton - Electronics Division
Bourns Inc.
In Stock: 930
Microchip Technology
In Stock: 307
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ160A-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ160A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ160A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ160A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160A-E3/57T
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V