SMCG13CA-E3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 6,983
Datasheet
21.5V Clamp 69.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
SMCG13CA-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCG13CA-E3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG13CA-E3/57T
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V