SMBJ54A-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Similar
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ54A-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ54A-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ54A-E3/5B
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V