SMBJ33A-M3/52
DigiKey Part Number
112-SMBJ33A-M3/52TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMBJ33A-M3/52CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMBJ33A-M3/52DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33A-M3/52
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V