SMBJ20CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,103
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
STMicroelectronics
Comchip Technology
32.4V Clamp 18.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ20CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ20CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ20CAHE3/52
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V