SMBJ18CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,521
Datasheet
Direct
In Stock: 7,462
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
KYOCERA AVX
Bourns Inc.
In Stock: 790
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
29.2V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ18CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ18CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ18CAHE3/52
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V