SMBJ100CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ100CA-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ100CA-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ100CA-E3/52
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V