SMB8J7.5C-E3/52 is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 8,849
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
14.3V Clamp 55.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J7.5C-E3/52
DigiKey Part Number
SMB8J7.5C-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J7.5C-E3/52
Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3V DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
55.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.3V