SMB8J33CA-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
Semtech Corporation
53.3V Clamp 15A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J33CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMB8J33CA-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J33CA-E3/52
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V