SMAJ13A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 1,266
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3,429
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Microchip Technology
Image for SMAJ13A-E3/5A is not available
SMAJ13A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ13A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ13A-E3/5A
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V