SMAJ12AHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8,800
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
STMicroelectronics
Microchip Technology
Image for SMAJ12AHE3/5A is not available
SMAJ12AHE3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ12AHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12AHE3/5A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V