SMA6J17AHM3/61 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for SMA6J17AHM3/61 is not available
SMA6J17AHM3/61
DigiKey Part Number
SMA6J17AHM3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J17AHM3/61
Description
TVS DIODE 17VWM 26.7VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
26.7V Clamp 22.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26.7V