SMA6J13A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 47,691
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 90
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 65
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
In Stock: 977
Comchip Technology
Image for SMA6J13A-E3/5A is not available
SMA6J13A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J13A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J13A-E3/5A
Description
TVS DIODE 13VWM 23.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.9V Clamp 29.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
29.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.9V