SMA5J40CA-E3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J40CA-E3/61 is not available
SMA5J40CA-E3/61
DigiKey Part Number
SMA5J40CA-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J40CA-E3/61
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Detailed Description
64.5V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V