SMA5J13AHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Bourns Inc.
In Stock: 25,671
Littelfuse Inc.
In Stock: 65
Datasheet
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 1,266
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
In Stock: 977
Comchip Technology
Image for SMA5J13AHE3/5A is not available
SMA5J13AHE3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J13AHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J13AHE3/5A
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V