SMA5J11AHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7,018
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 21,198
Datasheet
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J11AHE3/5A is not available
SMA5J11AHE3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J11AHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J11AHE3/5A
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 27.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V