SM5S26AHM3/I
DigiKey Part Number
112-SM5S26AHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM5S26AHM3/I
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO218AC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 86A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86A
Mfr
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-218AC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V