SBYV28-100-E3/73 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,449
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Diode 100 V 3.5A Through Hole DO-201AD
SB540-E3/51
SBYV28-100-E3/73
DigiKey Part Number
SBYV28-100-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
SBYV28-100-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBYV28-100-E3/73
Description
DIODE STANDARD 100V 3.5A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SBYV28-100-E3/73 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
20 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-201AD
Current - Average Rectified (Io)
3.5A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 3.5 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)