P300A-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 6,570
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 13,942
Datasheet
Diode 50 V 3A Through Hole DO-201AD
SB540-E3/51
P300A-E3/54
DigiKey Part Number
P300A-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P300A-E3/54
Description
DIODE STANDARD 50V 3A DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
DO-201AD
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 3 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)