MPG06M-E3/100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 13,114
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Diode 1000 V 1A Through Hole MPG06
MPG06, Axial Series
MPG06M-E3/100
DigiKey Part Number
MPG06M-E3/100-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPG06M-E3/100
Description
DIODE STANDARD 1000V 1A MPG06
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
600 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1000 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
MPG06
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)