GSOT15C-E3-08 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GSOT15C-E3-08 |
Description | TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 28.8V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 345W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 2 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max) | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Breakdown (Min) 16.5V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28.8V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8A (8/20µs) |