GP15M-E3/73
DigiKey Part Number
GP15M-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT)
GP15M-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP15M-E3/73
Description
DIODE STD 1000V 1.5A DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1000 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A