GP15D-E3/54
DigiKey Part Number
GP15D-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
GP15D-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP15D-E3/54
Description
DIODE STANDARD 200V 1.5A DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A