GP15A-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 24,006
Datasheet
Diode 50 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
GP15A-E3/54
DigiKey Part Number
GP15A-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP15A-E3/54
Description
DIODE STANDARD 50V 1.5A DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GP15A-E3/54 Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
3.5 µs
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A