BZX884B8V2L-G3-08 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX884B8V2L-G3-08 |
Description | DIODE ZENER 8.2V 300MW DFN1006 |
Manufacturer Standard Lead Time | 74 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 8.2 V 300 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2A |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 700 nA @ 5 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±2% | Supplier Device Package DFN1006-2A |
Power - Max 300 mW |