BZX884B6V2L-HG3-08 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX884B6V2L-HG3-08 |
Description | DIODE ZENER 6.2V 300MW DFN1006 |
Manufacturer Standard Lead Time | 74 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.2 V 300 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2A |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Series | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 300 mW | Supplier Device Package DFN1006-2A |
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms |