BZX84C6V8-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 18,035
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 7
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
onsemi
Diodes Incorporated
onsemi
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 6.8 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C6V8-G3-18
DigiKey Part Number
BZX84C6V8-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8-G3-18
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C6V8-G3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW