BZX84C6V2-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2,281
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Diotec Semiconductor
onsemi
In Stock: 381
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
onsemi
Zener Diode 6.2 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C6V2-E3-18
DigiKey Part Number
BZX84C6V2-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V2-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW