BZX84B27-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 29,092
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
onsemi
onsemi
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 27 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B27-G3-18
DigiKey Part Number
BZX84B27-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B27-G3-18
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23-3
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B27-G3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW