BZX84B10-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 41,498
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 395
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
onsemi
Comchip Technology
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 10 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B10-E3-18
DigiKey Part Number
BZX84B10-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B10-E3-18
Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW