BZX384C5V1-E3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 45,373
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Diotec Semiconductor
onsemi
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C5V1-E3-18
DigiKey Part Number
BZX384C5V1-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384C5V1-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C5V1-E3-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW