BZX384C3V6-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX384C3V6-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384C3V6-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384C3V6-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C3V6-G3-08
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW