BZX384B4V7-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 16
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
onsemi
onsemi
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
In Stock: 875
Nexperia USA Inc.
In Stock: 23
Zener Diode 4.7 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B4V7-G3-08
DigiKey Part Number
BZX384B4V7-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B4V7-G3-08
Description
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW