BZX384B16-G3-18
DigiKey Part Number
112-BZX384B16-G3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384B16-G3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384B16-G3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B16-G3-18
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW