BZT52C5V6-HE3-18
DigiKey Part Number
BZT52C5V6-HE3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C5V6-HE3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V6-HE3-18
Description
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms