BZT52C5V1-G3-18
DigiKey Part Number
112-BZT52C5V1-G3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT52C5V1-G3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZT52C5V1-G3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1-G3-18
Description
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 800 mV
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW