BZT52C56-E3-08
DigiKey Part Number
112-BZT52C56-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT52C56-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZT52C56-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C56-E3-08
Description
DIODE ZENER 56V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 56 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Power - Max
410 mW
Mfr
Impedance (Max) (Zzt)
135 Ohms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±5%