BZG05C91-HM3_A-08 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 112-BZG05C91-HM3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZG05C91-HM3_A-08 |
Description | DIODE ZENER 91V 1.25W DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 91 V 1.25 W ±6.04% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 68 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA |
Series | Operating Temperature 150°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±6.04% | Package / Case |
Power - Max 1.25 W | Supplier Device Package DO-214AC (SMA) |
Impedance (Max) (Zzt) 250 Ohms |