BZG05C20-M3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG05C20-M3_A-08 is not available
BZG05C20-M3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG05C20-M3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C20-M3_A-08
Description
DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 20 V 1.25 W ±6% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
24 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 15 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±6%
Power - Max
1.25 W