Image for BZG05B7V5-HM3-08 is not available
BZG05B7V5-HM3-08
DigiKey Part Number
112-BZG05B7V5-HM3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZG05B7V5-HM3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZG05B7V5-HM3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05B7V5-HM3-08
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 4.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms