BZG05B36-HM3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG05B36-HM3_A-08 is not available
BZG05B36-HM3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG05B36-HM3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05B36-HM3_A-08
Description
DIODE ZENER 36V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 36 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 27 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms