Image for BZG04-220-HM3_A-08 is not available
BZG04-220-HM3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG04-220-HM3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG04-220-HM3_A-08
Description
DIODE ZENER 270V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
380V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
120pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
251V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
380V