BZG03C75-M3_A-18 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 112-BZG03C75-M3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZG03C75-M3_A-18 |
Description | DIODE ZENER 75V 1.25W DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 75 V 3 W ±6% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 56 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature 150°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±6% | Supplier Device Package DO-214AC (SMA) |
Power - Max 3 W |