BZG03C220-M3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZG03C220-M3_A-08 is not available
BZG03C220-M3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG03C220-M3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03C220-M3_A-08
Description
DIODE ZENER 220V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 220 V 3 W ±5.68% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
750 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 160 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±5.68%
Power - Max
3 W