BZG03B39-M3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for BZG03B39-M3_A-18 is not available
BZG03B39-M3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZG03B39-M3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03B39-M3_A-18
Description
DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 39 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 30 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature
150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
1.25 W