BZG03B270-HM3_A-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
New at DigiKey
Image for BZG03B270-HM3_A-08 is not available
BZG03B270-HM3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZG03B270-HM3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG03B270-HM3_A-08
Description
DIODE ZENER 270V 1.25W DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 270 V 1.25 W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Series
Operating Temperature
150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt)
1000 Ohms